spouštové body - trigger points

02.05.2017

Spouštové body - trigger points (TP)

Spouštový bod je část svalu se zvýšeným napětím svalových vláken. Tato část svalu je ztuhlá, bolestivá a neplní řádně svoji funkci. Tyto body bývají zdrojem bolesti, ochablosti, omezení pohybu či zvýšeného napětí ve svalech.

Dojde - li k postižení svalů a omezení jejich správné funkce, tak se tímto ovlivní i tělní systémy, které jsou těmito svaly ovládány, ovlivňovány či jsou v těchto strukturách uloženy. Jakákoli svalová dysfunce ovlivní tělo jako celek.

Spouštové body vznikají mechanickým poškozením (úraz) či přetížením svalu či skupiny svalů.

Nemusí se jednat jenom o poškození při sportu, stačí špatné došlápnutí, nečekaný pohyb či pouze spaní ve špatné poloze, neustálým přetěžováním (nadužíváním svalu) a pracováním v nevhodné pozici.

Nadužívání svalu si můžeme představit jako neustálé opakování stejných pohybů - práce na montážní lince, trénování odpalu tenisového míčku, psaní na klávesnici či neustálé ťukání sms a zpráv na mobilním telefonu.

Rozlišuje se několik kategorií spouštových bodů:

• latentní spouštový bod

jedná se o velmi častý problém, vznikající v důsledku špatného držení těla, namožení, nadužívání, chronických onemocnění a opakujících se vzorců chování povahy emoční i tělesné (pózy, postoje, bojovně vystrčená brada atd)

Latentní spouštové body vyvolávají ztuhlost a ochablost postižených svalů a limitují správný rozsah přidružených kloubů. Tyto latentní spouštové body nezmizí bez manuálního uvolnění a napravení špatného pohybového vzorce.

• aktivní spouštový bod

jedná se o aktivovaný latentní spouštový bod způsobený nečekaným přetížením.

Tento bod vytváří předvídatelný vzorec přenesené bolesti.

Intenzita aktivního bodu se mění v závistlosti na aktivitě svalu, celkové fyzické a psychické pohodě.

Aktivní spouštový bod se často vrací do latentního stadia v závislosti na odpočinku a regeneraci svalstva či organismu.

• satelitní spouštové body

vytvářejí se v zóně přenesené bolesti vyvolané jiným aktivním spouštovým bodem.

Ošetřování:

ošetření spouštového bodu se provádí manuálním tlakem, vpichem jehly či injekční aplikací tišících prostředků do tkáně (lékař)

následuje protažení svalu a prohřátí suchým teplem.

Ošetření není pouze jednorázové, je nutné ho opakovat.

Stránky vytvořeny Čínské masáže Třinec  |  v roce 2016
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky